Silesia Marathon – sprawdź, gdzie biegniesz


„Odwrócona” (w stosunku do ubiegłorocznej) trasa PKO Silesia Marathon pozwala znów poznać Śląsk z ciekawej, biegowej perspektywy. Zachęcam, by po biegu, na spokojnie odwiedzić mijane miejsca. Katowice już od dawna nie są jedynie miast kopalń i hut. Zapraszam:

Start to Silesia City Center – wielka galeria handlowa, powstała na pokopalnianych terenach. Pamiątką po przeszłości tego miejsca jest kopalniany szyb z widocznym z daleka symbolem SCC. Biuro Zawodów i depozyt mieszczą się w środku, biegacze startują z ulicy Ściegiennego, graniczącej z Galerią.

Następne kilometry to Spodek (któż o nim nie słyszał?) i Strefa Kultury. – Zielona Dolina z punktem widokowym na całe Śródmieście (ulubiona przez fotografów i nowożeńców), Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Sląskie. Wszystko zlokalizowane na terenie dawnej kopalni „Katowice”.

Kompleks budynków Muzeum Śląskiego jest zupełnie niezwykły, ponieważ główna część  znajduje się pod powierzchnią ziemi.  Historyczny krajobraz miejsca, wraz z kopalnianym szybem, wypełniony został szklanymi boksami, których oświetlenie od wewnątrz daje spektakularny efekt.

nowe-muzeum-slaskiePrzeszklone boksy umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym, mimo iż znajdują się one na głębokości ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu. (fot Magda Bachir, Śląsk w obiektywie)

Pięć kilometrów w mieście dość szybko Wam minie. Kolejne  (5. – 11. km) przebiegniecie w katowickiej oazie zieleni – na Sztauwajerach albo w  Dolinie Trzech Stawów. Stąd (dalej wśród zieleni) ulicą Górniczego Dorobku wbiegniecie w dzielnicę niezwykłą, jakby wyjętą z przeszłości. Przed Wami Nikiszowiec osiedle z czerwonej cegły, ulubione przez artystów, filmowców i każdego, komu bliska bogata historia tych terenów.

nikiszowiecNikiszowiec – magiczne miejsce
Fot Przemysław Jędroska

(ta atrakcja omija uczestników Półmaratonu, więc tym bardziej – koniecznie tu wróćcie)

Dalej czekają Mysłowice: miasto z największym w Polsce Muzeum Pożarnictwa, miejsce Trójkąta Trzech Cesarzy (styk dawnych granic trzech zaborczych cesarstw), biegaczom powinno kojarzyć się z ich najszybszym mieszkańcem Jerzym Chromikiem. To m.in. dwukrotny olimpijczyk i trzykrotny rekordzista świata na 3000 metrów z przeszkodami (8:32,0 w 1958).

Później znów wrócicie do Katowic, by niebawem (w miłym towarzystwie czas szybko Wam minie) trafić do Siemianowic Sląskich. Stamtąd będzie już „z górki”.

Dokładny przebieg i profile tras możecie przęśledzić tutaj:

MARATON

PÓMARATON

Jeśli biegacie z telefonem polecam ściągnąć aplikację, którą specjalnie dla uczestników i kibiców przygotowała firma JCommerce SA  od 2005 r. dostarczająca przyjazne i funkcjonalne oprogramowanie. Zresztą, przeczytajcie sami o wszystkich przydatnych funkcjonalnościach:

Aplikacja mobilna Silesia Marathon

jcommerce_aplikacja-mobilna-silesia-marathon-2016

Już trzeci rok z rzędu uczestnicy Silesia Marathon będą mogli skorzystać z aplikacji mobilnej stworzonej przez JCommerce SA w ścisłej współpracy z organizatorami wydarzenia. Aplikacja wesprze zawodników na trasie biegu oraz pozwoli kibicom na obserwowanie pozycji wybranych uczestników. Poniżej prezentacja funkcjonalności aplikacji:

DOSTĘP DO PROFILU UŻYTKOWNIKA
Poprzez aplikację można uzyskać dostęp do swojego konta zawodnika i sprawdzić numer startowy, dystans, rozmiar koszulki, drużyna itp. Wystarczy wpisać dane podane przy rejestracji na stronie www – adres mailowy i hasło. Po zalogowaniu dostępne stają się funkcjonalności związane z możliwością udostępnienia swojej pozycji na trasie biegu.

AKTUALNOŚCI
Sekcja umożliwia dostęp do aktualności zamieszczanych na stronie www Silesia Marathon, po to by każdy mógł śledzić najnowsze informacje związane z wydarzeniem bez konieczności odwiedzania strony internetowej.

WYNIKI
W aplikacji znajduje się baza uczestników i wyników siedmiu ostatnich edycji Silesia Marathon. Wyszukiwarka umożliwia dotarcie do każdego uczestnika minionych maratonów.

INFORMATOR
Zebrane są wszystkie informacje dotyczące przebiegu zawodów – odbioru pakietów startowych, możliwości depozytu, miejsca i czasu startu, organizacji przebiegu zwodów, dojazdu itp.

TRASA
Interaktywna mapa przedstawia trasę maratonu, półmaratonu  i mini maratonu z naniesionymi na niej punktami pomiaru czasu, punktami odżywczymi oraz ciekawymi miejscami w okolicy. Dostępny jest również diagram trasy.

ŚLEDZENIE TRASY
Działając w trybie Live Tracking użytkownik może być widoczny dla obserwujących go użytkowników aplikacji – osób nie biorących udziału w Silesia Marathon. Kibice natomiast mogą obserwować biegaczy.

CIEKAWE MIEJSCA
Informacje na temat ciekawych obiektów i lokalizacji na trasie biegu w Katowicach i Siemianowicach Śląskich.

KALKULATOR CZASÓW
Zalogowany uczestnik biegu ma możliwość śledzenia swojego położenia oraz pozycji wybranego pacemakera na trasie biegu. Może też zdefiniować swój własny czas biegu.

DZIENNIK
Biegacz może zapisywać swoje notatki i prowadzić dzienniczek treningowy. Dane przechowywane są
w pamięci telefonu.

RADIO
Dostępny jest radio streaming RMF FM, RFM MAXXX i RMF Classic – sponsorów medialnych wydarzenia.

PROGNOZA POGODY
Aplikacja zawiera możliwość podglądu prognozy pogody na kolejne dni w Katowicach.

Natywna aplikacja mobilna Silesia Marathon została przygotowana na telefony z systemem operacyjnym Android i iOS. Dostępna do pobrania w Google Play i App Store.

Maraton to biegowe święto, bywa jednak czasem utrudnieniem dla mieszkańców. Aby jak najbardziej minimalizować straty sprawdź wykaz ulic zamykanych w dniu 1 i 2 października 2016 r. na czas biegu, zmiany w organizacji ruchu samochodów i komunikacji miejskiej. Przekaż niebiegającym znajomym, sąsiadom itp: SILESIA MARATHON UTRUDNIENIA W RUCHU

Jeden komentarz na temat “Silesia Marathon – sprawdź, gdzie biegniesz”

  1. Zazdroszczę i trzymam kciuki za wszystkich startujących! Ja niestety musiałam odpuścić bieganie z powodu kostki – ból był nie do wytrzymania, aż udałam się do rehabilitanta. Mam do wykonania serie ćwiczeń, które mam nadzieje pomogą i zniwelują ból :(… Pozdrawiam!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: