Nowe technologie w parze ze sportem


czas się ruszyć!
czas się ruszyć!

Niemal w każdym aspekcie życia towarzyszą nam, rozwijające się w zawrotnym tempie, nowe technologie. Również aktywne osoby korzystają z nich i doceniają najnowsze zdobycze techniki. Marka Polar zleciła ostatnio badanie*, z którego wynika, że  aż 63,8% Polaków podczas uprawiania sportu korzysta z innowacyjnych rozwiązań, które oferują m.in.  aplikacje na smartfony, monitory aktywności oraz zegarki sportowe.

Technologicznie aktywni
Zaawansowane rozwiązania technologiczne towarzyszą nam niemal na każdym kroku – ułatwiają codzienne czynności, podnoszą jakość życia, pozwalają zaoszczędzić czas oraz zyskać cenne dla nas informacje. Jak pokazało najnowsze badanie przeprowadzone na zlecenie marki Polar**, z powodzeniem korzystają z nich osoby uprawiające sport. Zgodnie z wynikami sondażu, 6 na 10 aktywnych fizycznie Polaków podczas ćwiczeń wykorzystuje nowe technologie i gadżety sportowe. Najbardziej popularnym stosowanym rozwiązaniem są aplikacje na smartfony, zapisujące pokonaną trasę, pokazujące ilość spalonych kalorii oraz pokonany dystans. Używa ich ponad połowa badanych (54,4%). Częściej niż co piąty ankietowany używa zegarka sportowego, który analizuje ich aktywność, a prawie 20 % – opaski sportowej monitorującej aktywność. 16% respondentów korzysta z profesjonalnego zegarka sportowego, który podczas wysiłku dodatkowo mierzy tętno.

Technologia a płeć
Powszechnie uważa się, że mężczyźni w większym stopniu niż kobiety interesują się nowymi technologiami i częściej z nich korzystają. Jak pokazuje badanie, sprawdza się to także wśród osób uprawiających sport. Aktywni mężczyźni częściej niż aktywne Panie sięgają
po najnowsze technologie – 33,3% z nich wykorzystuje nowoczesne rozwiązania przynajmniej od czasu do czasu. Panowie częściej niż kobiety korzystają także z zaawansowanych, profesjonalnych zegarków sportowych – ich używanie deklaruje ponad 20%. Panie preferują natomiast aplikacje na smartfony oraz zwykłe zegarki sportowe.

Aplikacje sportowe a poprawność wyników
Korzystanie podczas treningu tylko i wyłącznie z darmowych aplikacji na smartfony, nie jest najwygodniejszą i najbardziej precyzyjną formą monitorowania aktywności fizycznej. Mimo to, wybiera ją ponad 60% trenujących Polaków. Powodem ich popularności może być fakt, że aplikacje są bezpłatne. Jeśli jednak zależy nam na dokładnych pomiarach treningowych, warto zainwestować w profesjonalne produkty. Obecnie regularnie korzysta z nich jedynie 1 na 10 trenujących, a monitory aktywności i zegarki sportowe nie tylko gwarantują nam komfort użytkowania, ale co najważniejsze – dostarczają rzetelnych informacji zwrotnych. Rosnąca świadomość roli monitorowania aktywności będzie prawdopodobnie ten trend zmieniać.

Osobisty trener
Wybór odpowiedniego produktu do monitorowania aktywności będzie zależał od kilku czynników. Pod uwagę weźmiemy rodzaj podejmowanego przez nas wysiłku, poziom zaawansowania treningów, a także wygląd, funkcje i komfort korzystania z produktu. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę ze sportem lub potrzebujemy motywacji do rozpoczęcia treningów, monitor aktywności taki jak Polar Loop 2 będzie idealnym rozwiązaniem. Monitoruje on naszą aktywność oraz sen, a także zaczyna delikatnie wibrować, powiadamiając o braku aktywności. Udziela podpowiedzi i sugestii, wspomagając realizację naszych dziennych celów związanych z ruchem. Dla pasjonatów sportu trenujących regularnie lepszym rozwiązaniem będzie zegarek Polar A300. Zmonitoruje on codzienne aktywności, ich efektywność oraz pozwoli na analizę poszczególnych treningów – wystarczy mieć go zawsze na ręku. Produkt jest niezwykle lekki i wygodny, posiada także wymienne paski w 6 różnych kolorach. Oba produkty można połączyć z nadajnikiem na klatkę piersiową H7, który umożliwi monitorowanie pracy serca podczas treningu, dając informacje o tym, co faktycznie jest jego efektem – spalanie tkanki tłuszczowej czy poprawa naszej kondycji. Dodatkowo produkty są zintegrowane ze stroną internetową Polar Flow oraz bezpłatną aplikacją mobilną o tej samej nazwie. Aplikacja mobilna Polar Flow pozwala synchronizować dane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu pokazuje pełny obraz codziennych postępów, który możemy z łatwością i w każdej chwili sprawdzić na naszym smartfonie.

osobisty trener – Polar A 300

* Badanie zrealizowano w dniach 30.09-2.10.2015 r. metodą indywidualnych wywiadów kwestionariuszowych CAWI na panelu badawczym SW Panel, należącym do agencji SW Research. Łącznie zebrano 1021 pełnych wywiadów z osobami w wieku 20-45 lat. Próba jest reprezentatywna pod względem kluczowych zmiennych demograficznych.

** Polar jest pionierem w produkcji urządzeń do pomiaru pracy serca, komputerów treningowych oraz monitorów aktywności. Posiada prawie 40 lat doświadczenia w zakresie innowacyjnych badań medycznych nad fizjologią sportu, dzięki czemu oferuje szeroką gamę produktów dostosowanych do potrzeb i poziomu zaawansowania każdego użytkownika, takich jak zegarki sportowe, komputery rowerowe, monitory aktywności, a także aplikacje mobilne i serwisy internetowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: