Dlaczego akurat bieganie? – 3 argumenty ZA


1. Pierwszy argument jest tak słaby, że właściwie możecie go pominąć. Ludzie młodzi, zdrowi i sprawni bardzo rzadko przejmują się profilaktyką i nie zaprzątają sobie głowy niepotrzebnymi problemami.  Żyjemy tu i teraz i odsuwamy od siebie wizje niedołężności, niesprawności, cierpienia. A argument, wygłaszany zwłaszcza przez lekarzy (ciągle jednak nie dość przekonująco)  brzmi: „Na własnych nogach możesz uciec przed zawałem„. Kto by jednak sięgał do tak dalekiej i niepewnej przyszłości:  chwytajmy teraz to, co ulotne i przyjemne, cieszmy się chwilą. Aby cieszyć się nią jak najdłużej przejdźmy do punktu drugiego:

2. Bieganie daje radość. Tak. To fakt udowodniony naukowo. Podczas wysiłku fizycznego uwalniają się endorfiny, hormony szczęścia, odpowiedzialne za euforyczny stan, który utrzymuje się jeszcze długo po biegu. Działają jak powszechne choć niedozwolone substancje, są jednak, w przeciwieństwie do innych narkotyków wytwarzane wewnątrz organizmu, na potrzebę chwili (więc nie można ich przedawkować), są bezpłatne (trzeba się tylko trochę wysilić) więc nie zrujnują  portfela. Jedyne ryzyko – uzależniają. Oczywiście można je wyprodukować nie tylko podczas biegu. Ale, i tu dochodzimy do trzeciego punktu:

3. Bieganie nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu (jak np. skakanie ze spadochronem) albo określonych warunków (jak windsurfing czy narciarstwo). Biegać możesz zawsze i wszędzie (pod warunkiem, że nie łamiesz przy tym prawa i nie zabronił Ci lekarz), niezależnie od pogody, pory roku, szerokości geograficznej.

Znam jeszcze wiele odpowiedzi na pytanie” dlaczego bieganie”. Teraz Wy – dopiszcie kolejne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: