15ka z Katowic do Sosnowca


15ka-z-katowic

Bieganie jest cudne. Wiem, to trywializm, oczywistość a dla tych, którzy tak odczuwają bieg – normalność.

Jednak w bieganiu jest ‘coś’. To coś. A w zorganizowanym? Jeszcze bardziej.

11 września 2016 wystartowałam w biegu ‘Biegpietnastki’ bo to taki oryginalny bieg.

Bo to bieg wzdłuż linii tramwajowej nr 15. Prowadzącej przez granicę, gdzie niektórzy domagają się paszportów. Katowice – Sosnowiec.

To bieg organizowany wraz z – głównie – Tramwajami Śląskimi, jeden z elementów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To integracja, zabawa, poznawanie i zwiedzanie.

Poznawanie dla tych, którzy nie z rejonów pomiędzy Katowicami a Sosnowcem. Zwiedzanie dla zabieganych.

Trasa wiodła niemal całkowicie wzdłuż linii tramwajowej nr 15 ciągnącej od Katowic do Sosnowca. Zaś my, biegacze podziwialiśmy mijane obiekty – Galerię Katowicką, skąd wystartował bieg, Katowicki Rynek, Zajezdnię Tramwajową Zawodzie, Katowickie Wodociągi, Stawiki w Sosnowcu, Dworzec Kolejowy Sosnowiec, Pałac i Park Dietla.

Ciekawą formą było to, że biegło się właśnie torowiskiem. Wypełnionym kacimi łbami, asfaltem, płytami betonowymi. W dwóch, czy trzech miejscach poprowadzono trasę biegu lekko odbijając od samego ciągu torowiska.

Bieg był – a jakże – przedni. Pogoda – jak dla biegaczy ‘tylko troszkę’ za słoneczna. Jednak na dystansie 15. kilometrów dało się przeżyć. Z trudem miejscami, ale dało.

Bieg asfaltowy to niby taka ‘bułka z masłem’ – w tym wrześniowym upalnym dniu to masło się rozpływało…

Było kilka wzniesień, było kilka zbiegów. Sznur biegaczy ładnie się rozciągnął, zatem tłoku nie było specjalnego. Ci mocniejsi, szybsi pognali w przód, ciągnąc pozostałych. Każdy swoim tempem, na ile był przygotowany bądź nieprzygotowany.

Mnie osobiście biegło się nieźle. Wszystkie światełka zgasły mi przed trzynastym kilometrem. Tak blisko! Byłam na to poniekąd ‘przygotowana’, wybierając się na ten bieg bez specjalnego trenowania. Traktując jako kolejny start zorganizowany, w którym nie będę walczyła o najlepszy swój czas. Choć w trakcie biegu korciło, by osiągnąć swój kolejny mały sukces.

Nie. Nie tym razem. Organizm ma swoje granice. Nie wolno go eksploatować.

Bawmy się! Cieszmy możliwościami, udziałem, swobodą siebie.

Ostatnie dwa i pół kilometra marszobiegiem pokonywałam. Mobilizowałam do biegu, przechodziłam w marsz. Podziwiałam wyprzedzających, dobrze przygotowanych, prawidłowo rozkładających siły na całą trasę. Ładną, ciekawą, zaskakującą – jak moment, kiedy to przebiegaliśmy przez posesję zajezdni, czy wodociągów wbiegając w jedną bramę, przebiegając kocimi łbami i wybiegając drugą.

Zaskakujące – dla mnie – były ostatnie setki metrów. Z asfaltu wbiegaliśmy pod górkę, ostro skręciwszy na teren pod Halą Widowiskowo-Sportową na ulicy Żeromskiego w Sosnowcu.

Konferansjerka profesjonalnie poprowadzona. Piękne medale, pyszny regeneracyjny posiłek. Bardzo oryginalny i pożywny: ‘solanka’ w której znalazła się i kasza pęczak, i mięso, i ogórki kiszone, i oliwki. Zalane wszystko wywarem. Pycha!

Zapewniono dodatkowe gadżety: smycze, odblaskowe taśmy, komuś trafił się bidon. Były magnesy na lodówkę. Były i długopisy.

Impreza zorganizowana i poprowadzona na wysokim poziomie. To zasługa na pewno samego organizatora – M Event, jak i partnerów, dzięki którym wszystko było dopięte na ostatni guzik. Partnerami byli – wspomniane już Tramwaje Śląskie oraz KZK GOP, Miasto Sosnowiec, Miasto Katowice, MOSiR Sosnowiec, Galeria Katowicka, Katowickie Wodociągi, XIV LO w Katowicach, Watermelon.  Partnerami Medialnymi: AntyRadio i TVP3 Katowice.

‘Bieg piętnastki’ to naprawdę przyjemna impreza. Warto wziąć w tym udział, nawet lokując się np. w swojej kategorii wiekowej dwa oczka za podium.

2 myśli na temat “15ka z Katowic do Sosnowca”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: