Taki jest sport


1.Bolt
zdjęcie – Olympic
 „Taki jest sport” mieliśmy ostatnio okazję słyszeć wielokrotnie w trakcie Igrzysk. Najczęściej wyrażeniem tym kwitowano

potknięcia, usprawiedliwiano rozczarowujące występy, mniej lub bardziej spektakularne klęski, czasem – komplementowano miłe niespodzianki.

Uznany biegacz długodystansowy zameldował się jako jeden z ostatnich na mecie? Inny w ogóle nie ukończył wyścigu, który my – wierni kibice, uważaliśmy za priorytetowy w czteroletnim cyklu? No cóż, nie poskładało się, rywale okazali się  lepsi, na niektóre czynniki i tak nie ma wpływu, zwyczajnie – taki jest sport.
Miotacz, pewny kandydat do złota, nie zakwalifikował się do finału? przykre, ale – taki jest sport.
Oszczepniczka, fenomenalnie rzucająca w półfinale, w finale przegrywa brąz o głupie dwa centymetry? Rozumiemy rozczarowanie jednocześnie gratulując rekordu kraju no ale – taki jest sport.
Czołowi zawodnicy przewracają się kilka kilometrów przed metą otwierając szanse na medale tym, na których prawie nikt nie stawiał? Pech, szczęście – taki jest sport.

 

„Taki jest sport” to również, niestety, podsumowanie różnych nieraz bardzo kontrowersyjnych rozstrzygnięć.

Młoda, ambitna i niezwykle utalentowana zawodniczka melduje się pierwsza na mecie w swoim półfinale. Rewelacja! W finale walczy jeszcze bardziej zaciekle ustanawiając mocno wywindowaną życiówkę. Kończy jako piąta na świecie. Chcielibyśmy widzieć ją na podium ale…wcześniej ktoś podjął decyzję niezrozumiałą dla większości, trudno się z tym pogodzić…taki jest sport.
Ktoś traci medal przez absurdalne, trudne do zaakceptowania, niesprawiedliwe decyzje sędziów.  Trudno, trzeba zacisnąć zęby, liczyć na kolejną szansę już za cztery lata a teraz – po męsku przyjąć na klatę,  bo – taki jest sport.
A jeszcze ktoś inny  swój medal otrzyma pocztą za jakiś czas, kiedy badania próbek A i B wykażą obecność niedozwolonych substancji w moczu czy krwi jego rywali. Sport jest również taki.
Taki jest sport bo takie jest życie. Brutalne, przepełnione bezpardonową walką. Strasznie daleko odeszliśmy od pięknych starożytnych wyobrażeń. καλὸς κἀγαθός kalos kagathos – czy ktoś to jeszcze w ogóle kojarzy?

Przekręty, machlojki, kontrowersyjne rozstrzygnięcia. Chyba nie o tym myślał baron Pierre de Coubertin gdy wskrzeszał ideę nowożytnego ruchu olimpijskiego.

Odwróćmy na chwile oczy od oświetlonych aren, wydarzeń o światowym zasięgu, transmitowanych przez największe stacje telewizyjne, relacjonowanych przez wielkozasięgowe media, śledzonych przez miliony widzów.
Odwróćmy oczy od gwiazd.
Na chwilę przenieśmy się na prowincjonalne zawody, w których rywalizują uczniowie kilku lokalnych szkół. Dopingują ich koledzy z ławki a wszystko nagrywają komórkami dumni rodzice. Jeden z takich filmików, jakich sporo możecie znaleźć w sieci wrzuciłam na fanpage. Poświęćcie mu 2 minuty:

                          SENSATIONAL RUN

Obejrzeliście do końca? Taki też jest sport. I właśnie to jest w nim najpiękniejsze.

 

14 myśli na temat “Taki jest sport”

  1. Dobrze napisany tekst, a filmik niebywale wzruszający 🙂 Według mnie w takim profesjonalnym sporcie mało już takiej prawdziwej radości z rywalizacji, więcej układów, sędziów, sprzętu. Można powiedzieć, że na poziomie olimpijskim to już nie sport, niestety 😦

  2. Filmik bardzo mnie wzruszył 🙂 sama jestem sportowcem i doskonale wiem ile sił i ciężkiej pracy trzeba włożyć, by móc osiągnąć ten swój upragniony cel. Już nie wspomnę, jakie przy tym są emocje 🙂 Za to właśnie kocham sport, który jest nieprzewidywalny, a to jest w nim najpiękniejsze 🙂

  3. Nie śledziłam tegorocznych igrzysk olimpijskich. Jeżeli chodzi o sport zawodowy, na najwyższym światowym poziomie, to zawsze z tyłu głowy pozostaje ta myśl, że tam gdzie w grę wchodzą pieniądze, zawsze pozostaje większa motywacja do naruszenia zasady fair play. Jedna za drugą wybuchają afery dopingowe i szczerze mówiąc, większą radość sprawia mi pokibicowanie na żywo, zawodnikom biorącym udział w lokalnym biegu, często amatorom, dla których po prostu sport to sposób na zdrowe życie.
    Filmik pokazuje przy okazji, że wygrywa nie tylko ten, kto dobiegnie pierwszy. Niesamowicie wzruszające!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: