Niebieskie strefy w praktyce – jedz i żyj jak najzdrowsi ludzie świata


Wiecie, że są na naszej planecie takie miejsca, w których ludzie żyją beztrosko  i w znakomitej formie, nie zaprzątając sobie głów problemami „pierwszego świata” dożywają sędziwego wieku otoczeni gromadą równie krzepkich ziomków?
Te oazy szczęśliwości najpierw odnaleźli (m.in. na Kostaryce, Sardynii, w Grecji i Japonii)  a później szczegółowo zbadali naukowcy z National Geographic Society. Dun Buettner opisał je w książce „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej”

„Żyje się tylko raz. Ale jeżeli żyje się dobrze ten jeden raz wystarczy” –  myślę, że głównie o tym traktuje kontynuacja Niebieskich Stref czyli „Niebieskie Strefy w praktyce”.

Co ciekawe Niebieską Strefę można sztucznie stworzyć. Organizacja Blue Zones pozwala Amerykanom wieść dłuższe i zdrowsze życie.
Dzięki wieloletnim badaniom powstała lista praktyk sprzyjających nie tylko długowieczności ale przede wszystkim – zachowaniu zdrowia i sprawności do późnych lat. Ta lista nie ogranicza się wyłącznie do odpowiedniej diety (chociaż w książce, w ostatnim rozdziale znajdziecie77 łatwych i smacznych  przepisów). Wysoka aktywność fizyczna również nie załatwia sprawy. Równie ważne są rytuały pozwalające obniżyć napięcie, cel w życiu, oraz ludzie, którymi się otaczamy: rodzina, sąsiedzi, wspólnota religijna.

Skoro taki eksperyment powiódł się w siedlisku wszelkiego zła, ojczyźnie fastfódów to chyba nie ma przeszkód, żeby powtórzyć go gdziekolwiek, również na własnym podwórku?

Dieta wcale nie musi być restrykcyjna (zdecydowanie pozbywamy się jedynie przetworzonego mięsa – parówek czy mielonek oraz paczkowanych słodyczy) czy nadmiernie wyszukana – w zamieszczonych przepisach próżno szukać niezwykłych egzotycznych składników. Przeciwnie – dania są proste a produkty bez problemu wyhodujesz w przydomowym ogródku lub znajdziesz w każdym warzywniaku (ostatecznie mango czy papaję można przecież zastąpić równie pysznymi polskimi odpowiednikami). Warto też zadbać o warunki przygotowania posiłków oraz… towarzystwo, w którym je spożywamy.

„Niebieskie Strefy w praktyce” to bardziej reportaż niż typowy poradnik. Niektóre ze wskazówek mogą wydać się oczywiste, ostatecznie autor nie odkrywa przed nami tajemnej wiedzy. Co ciekawe, niektórzy szczęśliwi seniorzy zapytani o sekret swej długowieczności nie wiedzą, co odpowiedzieć. Żyją swoim tempem, zapewne tak jak ich przodkowie, trzymają się tradycji, pielęgnują więzi.

Niektóre fakty dotyczące stylu życia mogą zaskoczyć czytelnika a osoby interesujące się zdrowym trybem życia i higieną psychiczną z pewnością znajdą tu kilka cennych informacji.

niebieskie strefy w praktyce Dan BuetnerDAN BUETTNER, NIEBIESKIE STREFY W PRAKTYCE. JEDZ I ŻYJ JAK NAJZDROWSI LUDZIE ŚWIATA , wyd. Galaktyka

23 myśli na temat “Niebieskie strefy w praktyce – jedz i żyj jak najzdrowsi ludzie świata”

 1. Barrdzo to ciekawe… W sumie to chyba się skuszę..
  Niby przetworzone produkty wyeliminowałam już spory kawałek temu,ale jednak moja wiedza i pojęcie o bilansowaniu jest marna- co szybko wychodzi, bo szybko organizm się czegoś domaga. Na szczęście! nie słodyczy 😀

  Dzięki za notkę, chyba mam kolejną pozycję do zakupienia – co by biblioteczka wzrastała 😀

  Pozdrowienia 🙂

 2. Na pewno rozejrzę się za tą książką – zawsze to jakieś dodatkowe informacje albo chociaż inne spojrzenie 🙂
  W takich chwilach żałuję tylko, że nie mam własnego ogródka 😦

 3. Myślę, że nie tylko o żywienie chodzi, ale w dużej mierze o stopień nasłonecznienia, bo vit.D asymiluje się głównie ze słońca. Japonia na tej liście mnie zaskoczyła.

 4. Dzięki za ciekawą recenzję, narobiłaś mi chrapki na lekturę. 😀 Ale zgadzam się z tym, że samo jedzenie i aktywnosć fizyczna nie załatwi sprawy. Ważne są również emocje, stres i to co nas otacza. Czasami jednak w życiu, które tak szybko gna do przodu nie mamy nawet czasu zatrzymać się i przeanalizować tego, co dzieje się z naszym organizmem albo wokół nas.

 5. Ameryka krajem kontrastów – kto by powiedział, że akurat tam mieszkają najzdrowsi ludzie? 🙂 A książka wydaje się szalenie interesująca.

 6. Nie jestem zwolenniczką żadnych diet, ale przeczytałabym, żeby zobaczyć czy są jakieś wspólne punkty dla tych wszystkich „długowiecznych” ludzi 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: