Zanim wyruszysz na stok


zanim przypniesz narty...
zanim przypniesz narty…

Zanim sezon narciarski na dobre wystartuje warto solidnie i wszechstronnie przygotować się do niego – tym bardziej, że w górach już leży śnieg!
Ćwiczenia siłowe to oczywistość ale co jeszcze należy uwzględnić w treningu? Aby optymalnie wykorzystać urlop pamiętaj o kardio oraz ćwiczeniach koordynacyjnych i rozciągających.

Które mięśnie wzmacniać?
W zasadzie – wszystkie. Największą pracę na stoku wykonują mięśnie kończyn dolnych więc poświęć im szczególną uwagę. Pamiętaj również o brzuchu i grzbiecie – dzięki nim utrzymasz prawidłową postawę oraz o mięśniach ramion i obręczy barkowej – obciążonych, gdy używasz kijków.

Kardio? A dlaczego?
W górach, zwłaszcza wysokich, praca, którą musi wykonać układ oddechowy jesz znacznie większa niż na nizinach – to przez niższe ciśnienie parcjalne tlenu. Układ krwionośny odpowiada z kolei za dostarczenie do pracujących mięśni tlenu i substancji odżywczych (oczywiste, że im lepiej odżywione mięśnie tym wydajniej mogą pracować) oraz usuwanie z nich zbędnych (czy wręcz szkodliwych) produktów przemiany materii.
Ćwiczenia wytrzymałościowe poprawię pracę obu tych układów.

Koordynacja i rozciąganie
U doświadczonych narciarzy ćwiczenia te mogą przyczynić się do poprawy techniki i zminimalizować ryzyko kontuzji. Początkujący dzięki poprawie koordynacji szybciej wejdą na wyższy poziom.

Koniec listopada to naprawdę ostatni dzwonek – nie zwlekajcie z przygotowaniami!

7 myśli na temat “Zanim wyruszysz na stok”

  1. Sama prawie nie jeżdżę na nartach, ale wiem, że przygotowanie jest bardzo ważne. Od znajomych osób, które szusują, słyszałam, jak bardzo przykre w skutkach może być zaniedbanie…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: