Przed maratonem


Nietrudno znaleźć w internecie rady dotyczące tego, co robić przed startem. Wszyscy pewnie przetestowaliście sobie na długich wybieganiach żele i napoje, udało się Wam skompletować strój startowy (taki, który jest wygodny, nigdzie nie uciska i nie obciera oraz, oczywiście, ładnie będzie się prezentował na zdjęciach). W ostatnim tygodniu regularnie się wysypialiście, unikaliście alkoholu i ograniczyliście produkty zakwaszające organizm (mięso i nabiał)? Dobrze! Wiecie, że tuż przed startem jak i na samych zawodach nie należy eksperymentować więc nie będę podawać najlepszego przepisu na przedmaratońskie śniadanie – zjedzcie po prostu coś lekkostrawnego i dającego energię.

Taktykę też macie już pewnie opracowaną. Nie? Najskuteczniejszym sposobem na jak najszybsze pokonanie trasy jest utrzymywanie równego tempa biegu. W takich warunkach organizm optymalnie zużywa tlen. Niech nie korci Was przyspieszanie na początku. Znacznie przyjemniej wyprzedza się w drugiej połowie i pod koniec wyścigu (dodatkowo wzmacnia to nieco nadwątloną już wtedy psychikę)

Masz tę moc, zachowaj ją do trzydziestego kilometra a później – ciśnij!

Stres? Prawidłowo – daje napęd i motywuje. Dopiero jego zbyt wysoki poziom działa paraliżująco. Aby rano niepotrzebnie się nie denerwować i nie dekoncentrować już dzień wcześniej opracujcie sobie strategię dotarcia na start i przygotujcie zestaw startowy: przypnijcie numer do koszulki, załóżcie chip.

W całym przygotowawczym wirze pamiętajcie, że bieganie to przyjemność, radość i dar. Podzielcie się tą radością również z kibicami na trasie: przybijcie jakąś piątkę (uwielbiają to zwłaszcza dzieci, dla których każdy przebiegający zawodnik to mistrz świata) odwzajemnijcie uśmiech, podziękujcie wolontariuszom.

Reklamy

1 thought on “Przed maratonem”

  1. „Niech nie korci Was przyspieszanie na początku.”

    Święte słowa. Lepiej na początku trochę odpuścić, poczekać, dać się wyprzedzić, ale trzymać swoje tempo, niż szarżować a do mety ledwo co się doczłapać ;p

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s