Bieganie na bieżni mechanicznej


Prawdziwi biegacze, tacy, dla których liczy się tylko mocny trening w terenie i którzy nigdy nie splamili się bieganiem na bieżni mechanicznej pewnie zjedzą mnie żywcem za ten tekst. No cóż jestem gotowa na lincz, ostatecznie sama również do niedawna myślałam, że taki „trening” jest bez sensu: przebieranie w miejscu nogami na poruszającej się taśmie nie miało dla mnie nic wspólnego z bieganiem i wydawało się piekielnie nudne. Taki chomik w kółku.Ostatnio jednak weryfikuję różne swoje poglądy. Oto wnioski:
Bieganie na bieżni mechanicznej jest bezpieczne.
Po zmroku nie czuję się na treningu zbyt komfortowo – ani w mieści ani tym bardziej na parkowych czy leśnych ścieżkach. Mężczyźni pewnie maja z tym mniejszy problem ale koleżanek (niezależnie od stopnia zaawansowania biegowego) nie zachęcam do samotnych wieczornych biegów. W grupie, np. z Night Runnersami, to całkiem co innego. Sprawdź, może spotykają się  w Twojej okolicy. Jeśli nie – nie szarżuj koleżanko biegaczko i na samotne treningi po zmroku wybierz klub. Jasno i przyjemnie. Zero stresu.
Druga sprawa to bezpieczeństwo własnych stawów. W przypadku np. problemów z kolanami nie zaleca się bieganie po nierównych ścieżkach – łatwo wtedy o kontuzje. Z kolei płaski jak stół asfalt nie jest zbyt przyjazną powierzchnią. Bieganie na bieżni pozwala połączyć zalety gładkiego i jednocześnie miękkiego podłoża – odpada tu również wydatek na superamortyzowane buty.

Bieganie w zamkniętym pomieszczeniu bywa nudne – nawet nie próbuję zaprzeczać, że to poważny minus. Jest jednak plus, który z nawiązką go równoważy. Nie nie mam na myśli telewizorków zawieszanych nad bieżniami. W czasach, gdy normy czystości powietrza są wielokrotnie przekraczane możliwość oddychania czystym powietrzem ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia.

Bieganie na bieżni uniezależnia od warunków pogodowych. Nie lubisz biegać w deszczu? Źle czujesz się w upale? Teraz nie ma już wymówek. W klubie panuje zawsze stały, umiarkowany klimat. Z nim wiąże się zresztą znacznie ułatwienie – wystarczą szorty i koszulka, czyli, zwłaszcza zimą- mniej prania!

na bieżni
Bieganie na bieżni ułatwia kontrolowanie treningu. Można na niej przeprowadzić świetny trening interwałowy – ustawiasz odpowiednią prędkość i wszystkie odcinki wychodzą w idealnym tempie. Mieszkasz na nizinach i nie masz gdzie ćwiczyć podbiegów? Na bieżni możesz wybrać dowolne nachylenie i zasuwać pod górę, jak długo zechcesz.

Bieganie na bieżni mechanicznej może być całkiem niezłym substytutem treningu na świeżym powietrzu. Warto spróbować, by przekonać się osobiście.

2 myśli na temat “Bieganie na bieżni mechanicznej”

  1. Ciekawe jakbym wyglądała na biezni :DDD
    Pewnie bym spadła- nie no żarcik- to pewnie kwestia przyzwyczajenia .
    Również nie lubię biegać wieczorem- muszę czuć się komfortowo podczas treningu a nie myśleć, czy jakiś typem zza krzaka na mnie nie naskoczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: