Trail running


wlisciachNajprościej mówiąc trail running to bieganie po naturalnych ścieżkach, w każdym terenie i w każdych warunkach: w parku, w lesie, w górach. To aktywność, która łączy w sobie wszystkie formy biegania: od slow joggingu po skrajnie wymagający sky running.
Trail running to coś jeszcze: swoista filozofia, poszukiwanie wolności i przestrzeni. Coś, co odczuwamy wszystkimi zmysłami.

Bieganie w urozmaiconym terenie ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim rozwija mięśnie na ogół „uśpione” podczas jednostajnych treningów na asfalcie. Z drugiej strony na miękkiej nawierzchni dajemy odpocząć stawom – kręgosłup i kolana wkrótce Wam podziękują. Jednocześnie jest to silny bodziec wzmacniający struktury okołostawowe. Na bieżni można „wyłączyć” myślenie – mięśnie będą mechanicznie odtwarzać znany wzorzec ruchu. W stale zmieniającym się terenie zmuszamy do maksymalnego wysiłku układ nerwowy – musimy błyskawicznie reagować na wszelkie przeszkody. W ten sposób, dostarczając proprioreceptorom ciągle nowe bodźce, kształtujemy czucie głębokie i szybkość reakcji. To zaprocentuje w przyszłości gdy na trasie maratonu natkniecie się na koleiny lub dziury w asfalcie (skręcenia częściej przydarzają się zawodnikom trenującym na bieżniach mechanicznych, gdzie nie sposób przygotować się do tego rodzaju atrakcji polskich dróg)

Przy okazji stale pracujemy nad poprawną technikę biegu. Pod grubą warstwą liści mogą kryć się różne niespodzianki więc podświadomie delikatniej stawiamy stopy, biegniemy „uważniej”, z większą kadencją, lekko i na delikatnie ugiętych kolanach.

Bieganie wśród natury uczy też woli walki i kształtuje charakter. Do tego wszystkiego znakomicie regeneruje psychikę.

Trzeba czegoś więcej, żeby zachęcić Was do wyjścia w teren? Posłuchajcie Beaty Sadowskiej – dziennikarki, biegaczki, propagatorki biegania, która mówi:

Trail czyli to, co lubię. Bieganie w zieloności. W mieście, ale w lesie. Można obudzić nie tylko mięśnie. Można podglądać naturę. Można wystawić twarz do słońca i pędzić przed siebie. Polecam.

 

2 myśli na temat “Trail running”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: