Swiss ball, gym ball, piłka do fitnessu, piłka rehabilitacyjna , piłka pilates, piłka stabilizacyjna, piłka do ćwiczeń.
Znana od lat sześćdziesiątych, kiedy to zaczęto stosować ją w rehabilitacji. Ćwiczenia na niej (tutaj kilka przykładów – KLIK) angażują wszystkie mięśnie – jest to świetny przybór do ćwiczenia nie tylko stabilizacji i równowagi ale też siły i elastyczności. Konieczność stałego utrzymywania równowagi pobudza również te mięśnie, które na co dzień nie pracują.
Jest wiele rodzajów piłek. Produkuje się je najczęściej z pianki PCV albo niepękającego tworzywa antywybuchowego (w przypadku rozszczelnienia, powietrze uchodzi z niej powoli). Te z kolcami (wypustkami masującymi ciało) stosuje się przy schorzeniach neurologicznych i wadach postawy aby wzmocnić mięśnie grzbietu. Piłki z uchwytami dają jeszcze więcej możliwości.
Dobieramy je zawsze w zależności od wzrostu tak aby móc swobodnie usiąść i mieć nogi zgięte pod kątem ok. 90 stopni.
Gdzie ćwiczyć?
Ćwiczenia z piłkami dają ogromne możliwości jeśli chodzi o repertuar ćwiczeń: ze względu na swoja wytrzymałość na obciążenia są doskonałym przyborem dla osób otyłych, odciążają kręgosłup i bezpiecznie mogą być używane przez kobiety w ciąży, ponadto rzeźbią sylwetkę.
Na przyrządzie tym bazują instruktorzy prowadzący zajęcia z rodzaju body&mind: pilates, fit-ball, zdrowy kręgosłup.
Zasady treningu.
Dobierz odpowiedni rozmiar. Zwróć też uwagę na stopień napompowania – piłka powinna być na tyle twarda, żeby nie zapadać się na niej podczas ćwiczeń.
Miej na uwadze wiek oraz ograniczenia własnego organizmu. Nie forsuj się: gdy organizm jest zmęczony ćwiczenia przestają być efektywne, łatwo też o przeciążenia (bo trudniej kontrolować prawidłową technikę) i kontuzje.
Pamiętaj o oddychaniu.
Zaczynaj od kilku powtórzeń każdego ćwiczenia, zwracaj baczną uwagę na poprawność wykonania. Z czasem zwiększaj liczbę powtórzeń.
Organizm potrzebuje nowych bodźców inaczej mięśnie przyzwyczają się do wysiłki i trening przestanie przynosić efekty. Dlatego zmieniaj zestawy ćwiczeń, modyfikuj je, urozmaicaj nowymi elementami.
No i zasada nadrzędna: systematyczność. Zawsze lepsze efekty da kilkunastominutowy trening wykonywany co drugi dzień niż trening godzinny raz w tygodniu.
chcę taką 🙂
My mamy w domu dwie takie piłki 🙂 Trening z nimi to super alternatywa do zwykłych treningów siłowych itp. Masz rację faktycznie podczas treningu czuje się różne mięśnie których nie używamy na co dzień 🙂 Każdy powinien mieć taka w domu w swoim fit niezbędniku 🙂 DBAM O FIGURĘ
kupiłam piłkę 2 tygodnie temu , bardzo spodobały mi się przysiady i brzuszki z wykorzystaniem piłki , mam jednak problem z jej twardością ,nie wiem na ile powinna być napompowana . Gdy jest zbyt twarda boję sie ze pod moim ciężarem pęknie , natomiast gdy jest zbyt miękka żle wykonuje mi sie na niej ćwiczenia , nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak prawidłowo napompować taką piłkę , POMOCY !
Wirko, prawidłowo napompowana piłka powinna lekko się uginać, tylko na tyle, żeby ćwiczyło się komfortowo. Bez obaw, nawet nadmiernie napompowana nie pęknie.
Aby dobrać dobrać prawidłowy rozmiar naszej piłki należy skorzystać ze wzoru WZROST-100 = ŚREDNICA PIŁKI -10.
Pamiętajmy, że podczas ćwiczeń możemy skorzystać z dwóch wersji piłek: Pierwsza jest to piłka standardowa o wymiarach 45-75 cm. Drugą stanowi piłka dla ćwiczeń mięśni brzucha, jest ona w wymiarach 45-58 cm.
Wirka, ja mam piłę z biedronki, dlatego też bałam się, że pęknie. Jednak wykonana jest z mocnego tworzywa. Robię na niej prawie wszystko 😉
Pozdrawiam i życzę utrzymania jak najdłuższej równowagi! ;))
no i jak na niej usiądziesz, to kolana nie powinny być wyżej od bioder
uwielbiam! pokochałam je na zdrowym kręgosłupie właśnie w Pure!
Tak, systematycznosc to podstawa 🙂
Wielokrotnie miałam okazję ćwiczyć na piłce na zajęciach typu zdrowy kręgosłup oraz tych nakierowanych na mięśnie głębokie. Za każdym razem doceniam ten jakże prosty i niepozorny przyrząd treningowy.
Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup to zdecydowanie coś dla mnie 🙂 muszę się rozejrzeć za zakupem takiej piłki, świetna sprawa 🙂
Mam i korzystam – dla mojego połamanego kręgosłupa, to prawdziwa ulga!! 🙂 Minus… zajmuje sporo miejsca 😉
Fakt, zwłaszcza w małym mieszkaniu to spory problem.
A ja takiej piłki nie mam i zamierzam to wieczorem naprawić. Czuję się zmotywowana!:)
Bardzo polecam! Twój kręgosłup będzie Ci bardzo wdzięczny:)
Chyba muszę wyciągnąć moją piłkę ciężarówkę. Ostatnio mam ogromne problemy z kręgosłupem
Małgorzato, nawet się nie zastanawiaj!
Muszę koniecznie wzmocnić brzuch. Kupię piłkę, jak tylko zmienię lokum na większe! Dodaje tekst do ulubionych!
Uwielbiam ćwiczenia z piłką ! Jednak obecnie w mojej kawalerce nie ma takiego miejsca, gdzie by się zmieściła. Dlatego jak już po studiach będę mieć większe mieszkanie, na pewno sobie taką piłkę sprawię 🙂
mam taką tylko jakoś nie mogę się zmotywować 😉
Mam w domu 🙂
Muszę w końcu wrócić do ćwiczeń 🙂