Dlaczego warto zbadać wydolność


artykuł powstał we współpracy ze SportsLab

Wydolność fizyczna to zdolność organizmu do wykonywania wysiłków na żądanym przez nas poziomie oraz zdolność do szybkiej i skutecznej regeneracji. Kształtujemy ją w skomplikowanym i złożonym procesie treningowym, w którym niezbędna jest znajomość własnego organizmu oraz ogólnych praw fizjologii.

Bardzo częstym błędem jest obciążanie organizmu nadmiernym wysiłkiem. Znacie te krążące w sieci motywatory: „bądź silniejszy niż Twoje wymówki””Rosjanie przy -38 przeprowadzili maraton” , „za kazdym razem gdy opuszczasz trening Bieber wydaje nowy album”,”gdy większośc ludzi jeszcze śpi ja biegam i zmieniam swoje życie na lepsze”… Chcemy poprawić wyniki więc logicznym się wydaje, że trenujemy więcej i mocniej – ponad własne możliwości. W efekcie albo kształtujemy inne formy niż założone albo pogarszamy rezultaty. Zdarza się również, że doprowadzamy organizm do przetrenowania i kontuzji pozbawiając się szans na sukces. Bardzo skutecznie.

Badanie wydolności i poprawna analiza wyników jest jednym ze sposobów na poznanie zdolności wysiłkowych i prawidłowe dobranie intensywności treningów. Dzięki badaniom dokładnie wiemy, jakie są zakresy intensywności treningu: jaka intensywność kształtuje wytrzymałość, jaka wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej itd. Dzięki temu trening staje się świadomy, skuteczny i ukierunkowany na wyznaczony cel.

badania wydolnosciowe

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s