Śniadanie dla mózgu


„Praca mózgu w dużej mierze zależy od tego, co zjadłeś na śniadanie” – pisze Richard M. Restak, amerykański neurolog i psychiatra. Pierwszy poranny posiłek powinien składać się w przewadze z węglowodanów (źródło glukozy podstawowego paliwa komórek nerwowych) tak, aby już „na dzień dobry” dostarczyć mózgowi tego, czego najbardziej potrzebuje. Nasze „centrum dowodzenia” choć stanowi tylko 2% masy ciała, pochłania aż 20% energii z pożywienia i 20% wdychanego tlenu.

Glukoza stanowi  paliwo dla wszelkich procesów energetycznych zachodzących w każdej żywej komórce, także w neuronie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się już od samego rana przejadać. Zbyt obfity posiłek sprawi, że krew – zamiast do mózgu – popłynie do żołądka. Należy spożywać 5-6 niewielkich posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach. Regularny dopływ paliwa do wszystkich komórek ciała sprawi, że wszystkie procesy  przebiegać w sposób niezakłócony.

Czy wszystkie węglowodany w diecie są równocenne dla organizmu człowieka? Nie. Te najbardziej wartościowe znajdują się w doborowym towarzystwie błonnika oraz nieocenionych mikro i makroelementów w owocach, müsli, pełnoziarnistych produktach zbożowych czy w kaszach.

W prawidłowo zbilansowanej diecie znajdą się również bardzo istotne dla pracy mózgu nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwasy omega-3. Znaleźć je można w olejach roślinnych np. oliwie z oliwek czy oleju z nasion dyni, w rybach, awokado, siemieniu lnianym, soi czy w orzechach (m.in. włoskich, laskowych). Nie tylko poprawiają one nastrój i zdolność uczenia się, ale również przeciwdziałają depresji, chorobie Alzheimer’a czy innym chorobom układu nerwowego.

Co dzisiaj wybierasz?

5 myśli na temat “Śniadanie dla mózgu”

  1. Dużo o diecie dla mózgu słyszałam, ale jakoś mnie to nie przekonuje – sama nie wiem dlaczego )..

    Bardzo bym chciała abyś stała się częścią ideii, którą właśnie tworzymy 🙂 Tematyka oscyluje w tematy Ci bliskie – ćwiczenia, dieta ale także zaburzenia odżywiania. Widzę, że jesteś biegła w tym temacie także przyda się każda opinia. Zapraszam -> http://dzisiejsza-nadzieja.blogspot.com/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s