Noc spadających gwiazd


Jedną z największych atrakcji sierpniowego nieba są meteory z roju preseidów. Rój ten jest aktywny od połowy lipca do praktycznie ostatnich dni sierpnia a swoje maksimum osiąga typowo w okolicach 12 sierpnia. Dziś właśnie przypada wiec najlepszy moment na obserwację „spadających gwiazd”. Dla uściślenia: w rzeczywistości nie spadają; to nasza planeta wlatuje w obszar, w którym się znajdują.

Warunki do obserwacji roju są bardzo dobre, bo nów Księżyca wypada 6 sierpnia, a pierwsza kwadra 14 sierpnia. Nasz naturalny satelita nie będzie więc mocno przeszkadzał w obserwacjach” – zapewnia dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Wypatrywanie meteorów należy do najprostszych obserwacji astronomicznych. „Nie trzeba mieć żadnej fachowej wiedzy ani drogiego sprzętu. Wystarczy położyć się wygodnie na kocu lub leżaku i cierpliwie wpatrywać się w niebo – najlepiej w kierunku wschodnim lub po prostu do góry” – informują eksperci z Nieba Kopernika.
Znaczne ważniejsze od patrzenia w jakieś konkretne miejsce jest: wybranie ciemnego miejsca, z którego dobrze widać nieboskłon i odpowiednie zaadaptowanie wzroku do ciemności. Nasz wzrok do ciemności przyzwyczaja się dopiero po kwadransie.

gwiazdy

…i gdyby jeszcze marzenia mogły się spełnić…

2 myśli na temat “Noc spadających gwiazd”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: