Jak bezpiecznie biegać w nocy


Dyskusja o tym, czy lepiej biegać rano czy wieczorem przypomina trochę tę o wyższości Świąt Wielkanocnych nad Świętami Bożego Narodzenia. Ilu biegaczy tyle opinii. Rankiem jesteśmy niby bardziej wypoczęci ale nierozgrzane jeszcze mięśnie są podatniejsze na urazy; czasem w szalonym pędzie poranka trudno wygospodarować kilkadziesiąt minut na trening to znów  wieczorem opadamy z sił po ciężkim dniu.

vancouver-stanleypark-seawall-2011326-h

Nieważne, czy  wieczorem biegasz dlatego, że zmusiły Cię do tego okoliczności życiowe czy dlatego że po prostu to lubisz: zawsze pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Oto kilka podstawowych rad:

Wybierz znaną sobie trasę. Że nudna i oklepana? Gwarantuję że w ciemnościach  odkryjesz jej nowe oblicze.  Z drugiej strony na znanej na pamięć ścieżce unikniesz przykrych niespodzianek.

Po zmroku Twój organizm zaczyna produkować melatoninę – hormon koordynujący pracę zegara biologicznego, ułatwiający zasypianie. Dlatego zanim wyjdziesz z domu wpraw się w stan większego pobudzenia dzięki dynamicznej muzyce. Na trasę nie zabieraj jednak słuchawek. Nocą i tak słabiej widzisz, nie warto więc osłabiać kolejnego zmysłu.

Bądź widoczny, przede wszystkim dla kierowców. Weź pod uwagę że podczas prowadzenia samochodu w dzień, czas reakcji (PRT) przeciętnego czujnego kierowcy wyniesie od 1,5 do 1,75 sekundy. Gdy jest ciemno jego czas reakcji, w zależności od warunków, może wzrosnąć do 2,5 sekundy lub więcej. Przy prędkości 100 km/h, ta różnica 1 sekundy – od 1,5 do 2,5 sekundy – przekłada się na niemal 28 dodatkowych metrów hamowania.

Bieganie to sport indywidualistów ale w grupie i  raźniej i bezpiecznej. Umów się na wspólny trening. Prawie w każdym większym mieście działa zorganizowana grupa biegaczy. Jeśli nie – zawsze możesz zainicjować jej zebranie.

 

3 myśli na temat “Jak bezpiecznie biegać w nocy”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s