Joga – minitrening


Praktykowanie jogi pozwala lepiej zrozumieć Twoje ciało. Wsłuchujesz się w nie i już wiesz, które mięśnie są słabe, które przykurczone, gdzie czai się ryzyko kontuzji. Włącz te podstawowe asany do swojego zestawu ćwiczeń:

1. Pies z głową w dół. Asana, która pobudza (ciało) i jednocześnie wycisza (umysł). Dotlenia mózg, uspokaja układ nerwowy i zwalnia akcję serca. Usuwa zmęczenie. Rozciąga  mięśnie tylnej grupy mięśni  nóg i mięśnie przykręgosłupowe. Wzmacnia ręce i mięśnie grzbietu. Uczy, jak łączyć intensywną pracę ze stanem wewnętrznego rozluźnienia.

Wykonując tę asanę cały czas prostuj kolana i łokcie, unoś pośladki i ‚wciskaj’ łopatki w stronę mostka. Odpychając się rękami od podłoża, wyciągnij całe ciało poprzez barki aż do bioder – jakbyś się przeciągała. Pozostań w pozycji minutę utrzymując pełny oddech i opuszczoną głowę. Teraz delikatnie zegnij prawe kolano. Wytrzymaj kilka sekund i zmień strony. Powtórz kilka razy.

2. Virabhadrasana I (Pozycja wojownika I) – intensywnie rozciąga przednią część stawów biodrowych i mięśni przodów ud; wzmacnia ramiona, plecy, uda, kostki, kolana, łydki, mięśnie pleców; rozciąga i otwiera klatkę piersiową oraz uelastycznia mięśnie międzyżebrowe, dzięki czemu ułatwia swobodne oddychanie; poprawia równowagę.

W trakcie praktyki oddychaj swobodnie, staraj się rozmieścić ciężar ciała równomiernie na obu nogach,

3. Pozycja Delfina I. Przypomina pozycję psa z głową do dołu, jednak w tej pozycji całe przedramiona oparte są na podłożu. Zalecana w stanach  stresu i łagodnej depresji. Łagodzi bóle pleców i ułatwia zasypianie. Rozciąga ścięgna udowe, kręgosłup, ramiona, łydki, podbicia stóp. Zmniejsza zmęczenie.

4. Gołąb. Świetny sposób na rozciągnięcie bioder i zginaczy uda (zazwyczaj przykurczonych u osób prowadzących siedzący tryb życia).

Z pozycji psa z głową w dół przenieś prawe kolano między dłonie. Obniż biodra i ustaw na podłożu prawą nogę. Aby bardziej się rozciągnąć sięgnij dłońmi przed siebie, połóż na podłożu przedramiona i tułów. Pamiętaj aby nie skręcać miednicy (wypychaj do przodu lewe biodro) Wytrzymaj kilkanaście sekund, później delikatnie się podnieś i zmień strony.

3 myśli na temat “Joga – minitrening”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: