Rok szkolny 2012/2013 zainaugurowany!


Poranek delikatnie chłodny: w jakim stroju wyjść dzisiaj na spotkanie BBL?

Decyduję się na krótkie spodenki i koszulkę. Na wszelki wypadek czapeczka i bluza polarowa. Na czas zajęć położę gdzieś przy bieżni. Wracając – zapewne przyda się bluza. Czapeczka na wypadek deszczu.

Na miejsce zbiórki- stadion AWF katowickiej uczelni – przybiegam w momencie wybicia właściwej godziny: 9:30. A tu… – co za…, za tłumy, zbiórki, odprawy ?

Tak: dzisiaj na miejscu naszego treningu odbywa się spartakiada sportowa. W tej sytuacji zmuszeni jesteśmy do przeprowadzenia zajęć w terenie. Nawet szatni nie ma dla nas, jednak uprzejmy pan na portierni chętnie przyjmuje do przechowania nasze rzeczy u siebie.

Obecne spotkanie prowadzi nasza niezawodna Trenerka Agnieszka.

Przedstawiwszy się, bo przyszło kilka nowych osób, pokrótce wprowadziła co to jest BBL i jaki dzisiaj plan zajęć.

Wyruszamy do pobliskiego Parku Kościuszki. Sympatyczne miejsce nie tylko do spacerów: pojawiają się tutaj miłośnicy Nordic Walking, biegacze,  spotykają się ćwiczący jogę i podobne jej inne dyscypliny sportowe.

Usytuowanie parku ciekawe – niecałych pięć minut delikatnym biegiem od stadionu.  Struktura parku również interesująca: wiele ścieżek o różnej nawierzchni prowadzących delikatnymi i większymi wzniesieniami. Jest również miejsce do ćwiczenia np. siły biegowej: schodki wybudowane chyba specjalnie do trenowania wieloskoków i sąsiadująca z nimi – górka, zapewne nie tylko zimą dla saneczkarzy ale i w ciągu roku dla rowerowców i dla nas- biegaczy. W sam raz, by potrenować podbiegi.

Jak wspomniałam powyżej – do samego parku mamy niecałych pięć minut truchtem. Tutaj wbiegamy w jedną ze ścieżek, a czekając na wszystkich dzisiejszych uczestników, Agnieszka proponuje bieg wokół rondka, które pojawia się na naszej trasie. Spontanicznie podjęty pierwszy element dzisiejszego treningu: próba zdublowania biegnących na końcu.

Chwila przerwy na ćwiczenia rozciągające i kolejny bieg jedną ze ścieżek. Na trasie pojawiają się schody. Znaleźli się wśród nas wyczynowcy, którzy odcinek kilkuset metrowy pokonali niemal sprintem.

Dobiegamy do charakterystycznego wzniesienia – tychże wcześniej wspomnianych schodków. Ćwiczymy wieloskok. Agnieszka podkreśliła: starajcie się przebiec cały odcinek jednym tempem. Raczej przyspieszyć na koniec niż zwolnić.  Męczące ćwiczenie, ale wykonalne.

Przystępujemy do ćwiczeń pozornie ‘wypoczynkowych’, które w rzeczywistości wymuszają pracę mięśni brzucha. Agnieszka aplikuje kilka ćwiczeń statycznych na cały zespół mięśni, podkreślając, że ich stan wpływa na jakość biegu.

Wracamy do kolejnych przebieżek po schodach, by następnie zapoznać się – to nowoprzybyli, czy ponowić i urozmaicić dotychczasowe treningi – to ‘stali’ uczestnicy spotkań BBL – z trasą przełajową. Odcinek niemal jednego kilometra, w urozmaiconym terenie.

Spotkanie kończymy ćwiczeniami rozciągającymi i wyrównującymi oddech.  Tu również  Agnieszka zwraca uwagę na istotę tego elementu w całym treningu: ważne dla mięśni, by po dynamicznym, ‘spinającym’ mięśnie ćwiczeniu, pozwolić mięśniom na oddech – właśnie poprzez rozciąganie.

Truchcikiem wracamy na stadion.

Sympatyczny i przyjemny trening. Ryzyko wystąpienia zakwasów nikłe, ale jest. Zwłaszcza dla początkujących. Sądzę jednak, że WARTO wziąć udział w treningu poprowadzonym przez doświadczonego i mądrego Trenera. Myślę, że możliwość dopytania o nurtujące problemy związane z bieganiem jest bezcenna.

Dzięki, Agnieszko!

Darek – nie zapominaj o nas!

Reklamy

Jeden komentarz na temat “Rok szkolny 2012/2013 zainaugurowany!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s