Trzy mądre małpy


Wróciłam z Warszawy pełna wrażeń i bogatsza o nowe inspirujące znajomości. Zupełnie przypadkiem trafiłam na dwa wydarzenia: spotkanie z ekspertami Nike (o którym wkrótce) i spotkanie autorskie z Łukaszem Grassem w teatrze Imka.

Image

Myślę, że Łukasz Grass nieprzypadkowo wybrał tę właśnie salę na miejsce promocji swojej debiutanckiej  książki.

Imka to ciekawe miejsce. Wcześniej budynek w którym obcujemy z prawdziwą sztuką kulturą wysoką, mieścił  … salę gimnastyczną i basen. Dyrektor artystyczny jest aktorem i od niedawna triatlonistą.  Połączenie, które nie wszystkim mieści się w głowie. Bo, jak to? Cóż, ja pamiętam jeszcze czasy, gdy jednym ze szkolnych przedmiotów była „kultura fizyczna” . Szokujące zestawienie? Jakże głęboko zakorzeniony jest stereotyp tępego mięśniaka i wątłego intelektualisty, koniecznie w okularkach, bladego i przygarbionego. Pewna polonistka z bardzo renomowanego katowickiego liceum zwykła z przekąsem komentować usprawiedliwienia dostarczane jej przez wybijających się w sporcie uczniów: „w zdrowym ciele – zdrowe cielę”. Przypomniałam sobie panią profesor akurat we wtorek, w teatrze. Jazz … aktor
(i triatlonista) czyta coś o wysiłku fizycznym, Platonie, podstarzałej zakonnicy, czyimś dzieciństwie we wsi na końcu świata (chociaż w Polsce), ścięgnach, … Na scenę wkracza dziennikarz sportowy i zaprasza na nią swojego kolegę, debiutującego w roli autora, triatlonistę  (czyli jednak mięśniaka, pani profesor…)  Łukasz Grass opowiada o swoim dzieciństwie, ideałach, marzeniach, wyjaśnia, jak istotną i wszechstronną rolę pełni sport, wysiłek fizyczny, regularny trening w jego życiu (więc i w życiu każdego z nas);  często tę role ignorujemy bo nawet nie zdajemy sobie z niej sprawy. Gnamy przed siebie w wyścigu szczurów i tracimy sprzed oczu to, co najistotniejsze. Co? Niech każdy odpowie sobie sam.

„Trzy mądre małpy” polecam tym wszystkim, którzy pytają (również sami siebie) „czy maraton w górach to nie za duży wysiłek?”, „dlaczego marzysz o triatlonie?” , nie szkoda ci zdrowia i czasu na tak ciężki trening?”

A w najbliższym czasie można się spotkać z Autorem 26 lipca o 19.15 w Centrum Biegowym Ergo (al. Jana Pawła II 61, 01-031 Warszawa)

Image

Łukasz Grass, Trzy mądre małpy – polska odpowiedź na książkę Harukiego Murakamiego „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” , Wydawnictwa Sportowe i Naukowe, Warszawa 2012.

5 myśli na temat “Trzy mądre małpy”

  1. Ciekawa pozycja, może kiedyś wpadnie mi w łapki to na pewno nie zawaham się przeczytać :).
    Mam pytanie (bo wspominałaś u mnie, że mogę „walić” do Ciebie jak bd mieć jakieś wątpliwości związane z bieganiem) – lepiej biegać po czy przed śniadaniem? Jeśli przed to co powinno się zjeść po powrocie? a jeśli po to co zjeść przed biegiem? Moim celem na początek jest redukcja i biegać będę (oczywiście nie od razu) na razie do 1h maxymalnie, dość wolnym tempem..
    Dziękuję z góry za odp 🙂 Jeśli dałabyś radę, odpowiedz u mnie na blogu (poźniej łatwiej będzie mi do tego wracać ;)).
    Pozdrawiam,
    Tati!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: